A+ A A-

 

Bocian biely - Ciconia ciconia

bocianDospelý bocian:
Výška: samec 90 cm, samička 80 cm
Váha: samec 2,9 – 4,4 kg, samička 2,7 - 3,9 kg
Dĺžka zobáka: samec 16 –20 cm, samička 14 –19 cm
Dĺžka tela: samec 110 cm, samička 100 cm
Rozpätie krídiel: samec 200 cm, samička 190 cm
Sfarbenie: biely s čiernymi letkami
Farba očí: tmavohnedá
Farba zobáka: červená
Farba nôh: červená
Hlasový prejav: klepotanie zobákom, syčanie
Pohlavná zrelosť: v treťom roku života
Dĺžka života: podľa okolností 8 -10, max. 27 rokov
Rozlíšenie samca od samice: mohutnejší vzrast, širší koreň zobák

 

bocianBocian biely je najznámejším vtáčím druhom žijúcim v blízkosti ľudí. Svoje objemné hniezda stavajú bociany na komínoch, budovách a stĺpoch elektrických vedení v osídlenej krajine. Bociany žijú v našich dedinách a mestách už viac ako 150 rokov. Patria medzi typické sťahovavé vtáky. Zimoviská sa nachádzajú v subsaharskej Afrike. Počet bocianov v minulosti výrazne klesol. V súčasnosti ich ohrozuje naďalej ničenie mokradí a lúk, intenzívne poľnohospodárstvo a nebezpečie zásahu elektrickým prúdom na stĺpoch smrti. Na Slovensku hniezdi 1260 až 1350 párov bocianov bielych. Vroku 2014 prebieha medzinárodné sčítanie bocianov bielych v celom areáli rozšírenia.

Hniezdenie bocianov začína v apríli. Bociany vychovajú v priemere 2 až 4, zriedkavejšie 1, 5 či 6 mláďat. Hniezda si stavajú na komínoch, strechách budov, elektrických stĺpoch a dnes už zriedkavo aj na stromoch. Hniezdo využívajú dlhé roky a tak sa z neho stáva objemná stavba. Mláďatá sa liahnu od polovice mája. Hniezdo opúšťajú koncom júla a začiatkom augusta, kedy sa hneď vydávajú na migráciu.

Potrava bocianov: kobylky, lúčne koníky, jašterice, mláďatá iných vtákov či hraboše vyhľadávajú na lúkach a pasienkoch, v mokradiach lovia drobné rybky, žaby a vodný hmyz.

Informácie zo stránky www.bociany.sk

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby