A+ A A-

Peter_DzurkSú ľudia, s ktorými sa stretávame denne počas svojho života. Sú aj takí, ktorí sa ako záblesk vychádzajúceho slnka objavia v našich životoch, na malý okamih, počas nášho detstva, štúdia, dospievania, a napriek tomu zostanú v našej pamäti navždy.Taký bol aj Peter Dzurák, ktorý sa narodil 22. júna 1922 v Bošáci na Malej Strane. Navštevoval židovskú školu v Bošáci, vyučil sa za strojného zámočníka a následne odišiel za robotou do Dubnice nad Váhom. Neskôr prešiel pracovať do Výskumného ústavu mechanizácie a automatizácie do  Nového Mesta nad Váhom, kde pracoval až do dôchodku.


V roku 1947 sa oženil so susedkou z Bošáce, Emíliou Kravarčíkovou. Spolu vychovali dve dcéry.  Možno aj založenie rodiny a deti ho inšpirovali k tomu, že sa stal bábkohercom v divadielku v Novom Meste nad Váhom.Napriek tomu, že bol už riadnym obyvateľom Nového Mesta nad Váhom, „novomešťanom“ sa nikdy srdcom nestal. Vždy ho to ťahalo do rodnej obce, do Bošáce. Bola to nesmierne silná láska k rodnému kraju. Vždy keď mal trochu času, vždy bol v Bošáci.V rodnej obci bol spoluzakladateľom a členom miestneho odboru Matice Slovenskej a členom divadelného súboru. Hlavnou náplňou Petra Dzuráka bolo zaznamenávanie kultúrnych, historických udalostí, zvyklostí, povier zo života ľudí v Bošáckej doline. Bol akýmsi pokračovateľom J. Ľ. Holubyho v zaznamenávaní všetkých dostupných informácií, ktoré sú pre dnešnú a budúcu generáciu doslova pokladom. V každú voľnú chvíľu chodil z domu do domu, od rodiny k rodine, od človeka k človeku. Na všetko sa vypytoval, všetko zaznamenával ako inak v krásnom bošáckom nárečí. Ľudia ho mali radi. Hlavne tí starší. Oni rozprávali a prostredníctvom spomienok sa preniesli do svojej mladosti a do čias dávno minulých. A on zapisoval. Zaujímalo ho všetko. Ako ľudia žili, pracovali, zabávali sa, ako sa zoznamovali, ženili a vydávali, ako rozprávali nárečím, ako sa liečili ... Zaznamenával názvy častí chotára, studničiek, robil náčrty a skice pracovných nástrojov a strojov, všímal si všetky remeslá, spôsoby výroby, ako sa sialo a sadilo, aké stromy sa pestovali, ako sa spracovávali jednotlivé druhy ovocia...  Všetko čo mu kto povedal pokladal za dôležité. A akú mal len veľkú pravdu. Pri milovanej práci sa skončila aj jeho púť na tomto svete. Navždy odišiel 17. marca 2000 na návšteve, pri zápiskoch a príhodách, ktoré mu rozprávala „stará známa“, kde inde ako v milovanej rodnej Bošáci. Nebyť jeho úžasnej práce, nikdy by nevyšli knihy Národopisný náhrdelník a Hnala ma vášeň, v ktorých je doposiaľ zachytený len zlomok z tisícky rukou písaných a kreslených strán. Hovorí sa, že každý človek by mal niečo na tomto svete zanechať, čím navždy zostane v pamäti ľudí. Petrovi Dzurákovi sa to podarilo. Zanechal záznamy, ktoré sú a budú vzácne pre ďalšie generácie.

Pamiatke  Petra Dzuráka  venovala spisovateľka Anna Černochová túto krásnu báseň:

Životom ho viedli mnohé túžby,
no vášeň on mal veľkú, jedinú,
stokrát prejsť v mene vyššej služby
celú Bošácku  rodnú dolinu.

Tam navždy srdce svoje zasadil,
kde červeňou horia deťom líčka,
kde z chalúpok sa stelie dym
a vonia čerstvá slivovička.

Staručké stromy, šedý opar hôr,
cval koní – kto ich doženie?
Lesknú sa hady horských potôčkov,
a na plotoch džbánky hlinené.

Z priateliek sa stali už babičky,
vedia všetko o zvykoch a poverách,
ponúknu koláč so šálkou kávičky
a nenechajú ho stáť pri dverách.

A rozprávajú príbehy, deň skrásnie,
o vílach a ľuďoch, čo odniesla si smrť.
Dopredu vidia všetko jasne
a občas vyrieknu svoj neomylný súd.

Podhradie – krásny rodný kraj,
na každú bolesť vzácny liek...
Späť, beťár vietor, obracaj
ručičky vežových hodiniek!

Na jednu z chalúp súmrak sadá,
z nej hospodár sa vytráca.
Vnímaš tú tíš? To hviezda padá.
Pred tvárou chladného mesiaca.

Studnička príbehov zavrela sa,
prameň z nej čistý vyteká.
Uhas smäd, pútnik, v jeho lesku
uvidíš obraz Človeka.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby