A+ A A-

záver festivaluBOŠÁCA ŽILA DIVADLOM
Bošácka dolina, ako aj samotná obec Bošáca sa po celom Slovensku preslávila tradičnou slivovicou. Dňom 23. februára 2014 sa táto obec zapíše aj do divadelných análov. Nadšenci z Divadelného súboru Rozmarín z Bošáce sa začali pohrávať s myšlienkou usporiadať festival amatérskych divadiel, ešte v minulom roku. A preto, že v Bošáci nikdy nie je ďaleko od rečí k skutkom, veľké prianie sa stalo skutočnosťou. A krásna slnečná a teplá nedeľa začala v obci od rána dýchať divadlom. Celá obec divadlom žila, vládla tu veľmi príjemná a priateľská atmosféra.
Festival začal odpoludnia o 10,00 hodine. Otvorila ho duša a jedna z hlavných organizátoriek festivalu, kultúrna pracovníčka Obce Bošáca Tatiana Helíková. Povedala zaujímavú vetu: „ V minulom roku nás neprijali na festival Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom. Rozhodli sme sa preto, že zorganizujeme vlastný festival. „ predstavila jednotlivé súbory, ktoré budú vystupovať. Privítala zástupcov Divadelného odboru MS a to menovite: Petra Vrlíka, tajomníka a členov Výboru DO MS : Rastislava Jurášiho a Valériu Bodíkovu, ktorý merali cestu až z obce Zborov ( okr. Bardejov) spolu z P. Vrlíkom z Liptovského Mikuláša pricestoval na festival aj umelecký vedúci Matičného estrádneho súboru Ján Richter. Tatiana Helíková pripomenula, že toto podujatie vzniklo najmä vďaka podpore Obce Bošáca, Trenčianskej Nadácii a Divadelného odboru Matice slovenskej. Potom odovzdala slovo starostovi Obce Bošáca Mgr. Danielovi Juráčkovi. Starosta privítal veľmi srdečne všetkých účastníkov festivalu. Vyzdvihol viac ako storočnú tradíciu ochotníckeho divadla v obci. Potom poprial divákom hlboký umelecký zážitok a festival BOŠÁCKE DIVADELNÉ DOSKY slávnostne otvoril.
DS PolopateAko prvý sa predstavil divadelný súbor POLOPATE z Hornej Súče. Divadelný súbor je pomerne mladý, svoju činnosť začal v roku 2001, odvtedy odohrali niekoľko inscenácii. V Bošáci vystúpili s hrou Petra Karvaša: Spolok piatich „P" alebo Trošku poézie nikoho nezabije. Táto ostrá satira na spoločenské pomery zobrazuje čelných predstaviteľov priemyslu, obchodu a kultúry. Sčasti smotánku, sčasti maslo. Utešená spoločnosť s ručeným obmedzeným. Sám autor hry povedal: „ Táto hra sa odohráva bohužiaľ!" je potešiteľné, že v súbore hrali väčšinou mladí ľudia a svoje úlohy zvládli naozaj výborne. Zaujala aj scéna predstavenia, kedy na veľkých tapetách sme mohli vidieť obývačku, izbu chudobných umelcov, ale aj veľkú spoločenskú sálu.
DS LúkyPoobede sa predstavil Divadelný súbor LÚKY z obce Lúky (okr. Považská Bystrica)) Divadelníci z tejto obce pracujú len päť rokov. Úspešne nacvičili Ženský zákon a Dobrodružstvo pri obžinkoch . vystúpili už aj v Českej republike. Na festivale Bošácke divadelné dosky vystúpili s hrou Štefana Kršňáka: Veno pre Veronu. Kršňák je medzi slovenskými ochotníkmi veľmi známy autor preto ochotníci s obce Lúky siahli po vďačnom námete sa satirickej krimi – komédie. Podvodníci, honba za mamonou, ľudská dôverčivosť, hraničiaca s naivitou, to sú hlavné motívy tejto komédie. Ochotníci už za päť rokov nadobudli istotu na javisku a preto sa pohybovali naozaj obdivuhodne a aj keď mali scénu prispôsobenú dedinskej krčme ich slalom medzi stolmi bol obdivuhodný. Hrali skúsený herci a naozaj im nemožno nič podstatné vytknúť.
DS RozmarínPo divadelníkoch z obce Lúky sa predstavil domáci súbor ROZMARÍN z Bošáce. V tejto obci sa hrá už vyše sto rokov. Je tu kvalitný súbor s dobrými režisérmi Lýdiou Zámečníkovou a Jánom  Wittkayom. Pre svoj divadelný festival si pripravili hru mladej začínajúcej autorky Zuzany Magovej: Nevesta pre Lojza. Hra odkrýva rôzne charakterové vlastnosti postáv. Povrchnosť, naháňanie sa za majetkom aj za cenu šťastia svojich detí to všetko mohol divák uvidieť v tejto veselohre z dedinského prostredia. Na javisku tu popri skúsených hercoch stáli aj začiatočníci. Zladiť rôznorodé charaktery hercov, skúsených s menej skúsenými je veľké umenie, režisérom tohto predstavenia sa to podarilo. Zaujali aj ručne maľované kulisy znázorňujúce sad, kríky, dedinský kostol, ale aj dedinskú ulicu. Tieto kulisy namaľovala osobne autorka hry slečna Magová.
DS Trenčianske StankovcePosledným súborom, ktorý sa predstavil v podvečerných hodinách bol Divadelný súbor MO MS Trenčianske Stankovce. Tento súbor má taktiež vyše sto ročnú tradíciu, je potešiteľné, že pracuje pod hlavičkou Matice slovenskej, takisto ako domáci súbor Rozmarín, ktorý je kolektívnym členom Divadelného odboru MS. Ochotníci zo Stankoviec si pripravili naštudovanie hry Jána Soloviča: Žobrácke dobrodružstvo. Táto tragikomédia sa už tak často na našich javiskách nehráva. Pritom je stále aktuálna, hovorí o moci peňazí a o veľkej túžbe ich vlastniť. Skúsení divadelníci sa tejto témy chopili naozaj s veľkým entuziazmom a rozohrali bohatú zápletku hry. Takisto treba oceniť scénu, ktorá verne kopírovala holičský a kadernícky salón. Na malom priestore sa herci dokázali pohybovať naozaj dobre a ľahko.
Po poslednom predstavení sa konalo vyhodnotenie festivalu Bošácke divadelné dosky. O slovo sa prihlásil tajomník Divadelného odboru MS Peter Vrlík. Poznamenal, že je šťastný, že sa mohol tohto festivalu zúčastniť. Ocenil tri veci.
Po prvé, že divadlu sa venuje čoraz viac mladých ľudí, čo dáva veľkú nádej do budúcnosti, že ochotnícke divadlo na Slovensku nezahynie. Po druhé, že ochotníci siahajú po slovenských autoroch a propagujú tak, pôvodnú slovenskú dramatickú spisbu. A po tretie ocenil veľké nasadenie domácich organizátorov, aby tento festival mal ľahký priebeh. Vyslovil presvedčenie, že DO MS bude i naďalej pomáhať pri organizovaní a zabezpečovaní tohto festivalu, je to prvá lastovička matičnej divadelnej prehliadky na západnom Slovensku. Obdobné prehliadky by sa mali konať aj na strednom a východnom Slovensku.
Potom sa k prítomným prihovoril starosta obce Mgr. Daniel Juráček. Neskrýval nadšenie s dobre vydarenej akcie, do budúcna prisľúbil divadelníkom všestrannú pomoc pri organizovaní festivalu amatérskych divadiel BOŠÁCKE DIVADELNÉ DOSKY. Na záver boli odovzdané ceny všetkým vedúcim súborov, vkusná soška znázorňujúca usmiatu a smutnú divadelnú masku, bude pre každého vďačnou upomienkou na tento divadelný festival, každý z ocenených si domov odnášal aj pozdrav z Bošáckej pálenice.
Divadelníci sa stretli v priestoroch Bošáckej reštaurácii vo večerných hodinách na spoločenskom posedení, kde si vymenili navzájom skúsenosti. Tu člen výboru DO MS Rastislav Juráši pochválil organizátorov za perfektné zvládnutie ozvučenia javiska. Vyzdvihol technickú organizáciu festivalu. Na záver ešte slová tajomníka Petra Vrlíka ktoré povedal pri odchode a ktoré adresoval všetkým prítomným divadelníkom: „ Mal by som Vám teraz povedať pár pripomienok k vašim predstaveniam. Nepoviem, lebo som jedným z vás, viem , že každý večer chodíte zo svojou kožou, na javisko. Obnažujete svoju dušu pred divákom, padáte a vstávate a idete ďalej. Dá sa ohodnotiť ten voľný čas, tie hodiny skúšok, tie odkrajované chvíľky z osobného života? Len ten ktorý robí poctivo divadlo to dokáže pochopiť a verte, že ja vás všetkých chápem." K týmto slovám už nemáme čo dodať. Nech preto žije ďalší II. ročník Bošáckych divadelných dosiek! Foto tu
Ján Richter - DOMS

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby