A+ A A-

Bosacke_hody_2012_017Územne sa hody vo všeobecnosti rozširovali spolu s rozvojom cirkevnej farskej organizácie.Jednou z najdôležitejších funkcií hodov bola a dodnes ostáva príležitosť na upevňovanie lokálneho povedomia obyvateľov obce, na obnovu spoločenských kontaktov a na nadväzovanie nových známostí. Hodová slávnosť trvala v minulosti, niekedy aj dnes, viac dní. Bola to výročná udalosť, ktorá mala viac častí: cirkevnú i svetskú, rodinnú i obecnú. Príprava hodov bola príležitosťou vyčistiť a upraviť kostol, ulice, domy i dvory. V jednotlivých domácnostiach sa pieklo, varilo, mládež pripravovala miesto pre muziku. Prvá polovica nedele patrila kostolu, druhá hostine a zábave. Večer sa väčšina cezpoľných hostí odobrala domov, ale  mládež ostávala. Stretnutia pri tanci boli uznávanou príležitosťou na nadväzovanie sobášnych známostí. Hody sú tiež príležitosťou na stretnutie príbuzných, priateľov  a rodákov z obce.

My v Bošáci hody slávime podľa vysvätenia rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia panny Márie v Bošáci 15. augusta, následne cez víkend rôznymi kultúrnymi a spoločenskými akciami.Ani toho roku tomu nemohlo byť inak. Obec Bošáca s množstvom dobrovoľníkov pripravila pre obyvateľov i návštevníkov bošáckych hodov bohatý program.Bosacke_hody_2012_007Už od štvrtkového večera až do pondelka, boli pre všetky deti pripravené kolotoče z Lunaparku p. Jozefa Nového na ihrisku v Bošáci.

V piatok večer usporiadala DHZ Bošáca diskotéku v Kultúrnom dome v Bošáci, kde sa všetci mohli zabaviť  a vyšantiť pri hudbe 80. a 90. rokov.
Otvorenie zrekonštruovaného námestia gen. Štefana Jurecha

V uplynulom období sa nám podarilo dokončiť a skolaudovať vynovené Námestie gen. Štefana Jurecha  v našej obci. Súčasťou rekonštrukcie bolo položenie zámkovej dlažby, vybudovanie verejných toaliet, čakárne, informačného centra a vysadenie parku. Príhovor poslankyne NRSR JUDr. Anny VittekovejV hodové sobotné poobedie 18. augusta 2012 za účasti vzácnych hostí sme mohli oficiálne uviesť do užívania naše nové námestie. Slávnostného aktu sa zúčastnili poslankyňa NRSR JUDr. Anna Vitteková, Ing. Eva Gregušová - kontrolný manažér odboru SO/RO TSK, Marcello York - vnuk gen. Štefana Jurecha,  starostovia susedných obci, manažéri z ministerstiev. DSCF4978O krásny kultúrny zážitok sa postarala dychová hudba Bošáčanka so svojimi sólistami a folklórny súbor Kasanka z Moravského Lieskového v krásnych bošáckych krojoch. K občanom i všetkým zúčastneným sa prihovoril starosta obce Mgr. Daniel Juráček, poslankyňa NRSR JUDr. Anna Vitteková, Marcello York - vnuk gen. Štefana Jurecha,Mgr. Peter Kuljaček –rímskokatolícky farár a Mgr. Jana Drottnerová – evanjelická farárka. Po krásnych piesňach chlapcov  Janka a Rasťa Karlíkových nasledoval slávnostný akt prestrihnutia pásky - otvorenia námestia, ktorú spoločne prestrihli starosta obce a p. Vitteková. Bosacke_hody_2012_005Následne bolo pre pozvaných hostí pripravené občerstvenie na Obecnom úrade. Na námestí sa uskutočnila prezentácia kompostérov a separácie odpadov, pre deti bola pripravená trampolína a skákací hrad. V informačnom centre si každý kto mal záujem, mohol pozrieť výstavnú expozíciu histórie našej obce i Bošáckej doliny prostredníctvom fotografií s popisným textom, ktorú pripravil PaedDr. Daniel Bradáč.

                 
        
                       Bosacke_hody_2012    DSCF5010
 
Pri tejto akcii spolupracovali: Anna Kosová, Miroslav Pöštenyi, Inka Pöštenyi, Martina Hulínková, Táňa Helíková, Daniel Bradáč, Alica Juráčková, Žofia Hrančová so sestrou, chlapci Karlíkovci,Jana Thielová.

FOTOGRAFIE Z AKCIE TU


Sobotné futbalové dianie

 
Bosacke_hody_2012_009Futbal tiež patrí neodmysliteľne k našim hodom. V sobotu odohrali svoj zápas dorastenci OŠK Bošáca proti Trenčianskej Turnej a prehrali 0-1. Najväčšiu pozornosť však určite pútal tradičný futbalový zápas ,,starí páni“ Bošáca  - Limbach, ktorý skončil víťazstvom domácich 2:1. Pre všetkých futbalistov i fanúšikov pripravilo OŠK Bošáca guláš.

FOTOGRAFIE Z AKCIE TU


Hodová veselica

Bosacke_hody_2012_012Hodovanie a zábava pokračovala do bieleho rána v Kultúrnom dome v Bošáci pri cimbalovej hudbe Babica z Hluku. V príjemnej vidieckej atmosfére sa zabávali všetky generácie. Potešila určite bohatá tombola s hlavnou cenou  pečeným prasaťom, ktoré venovalo PD Bošáca. Zároveň ďakujeme všetkým sponzorom , ktorí podporili túto akciu: Obec Bošáca, PD Bošáca, Kusenda okná s.r.o., Penzión Žákovic, Drogéria Jurčáková, Bošácka reštaurácia – p. Ján Ďurina,  Kvetinárstvo Zelený deň – Ing. Tatiana Fraňová, Bošácka pálenica, Obec Březová, Potraviny KUMIPEK, Opus Nové Mesto nad Váhom,  pani Radošová, Čaba bar, Comtec. Bosacke_hody_2012_013Za pomoc ďakujeme: Katarína Jakubíková, Inka Pöštenyi, Jana Thielová, Alica Juráčková, Martina Hulínková, Táňa Helíková, Miroslav Pöštenyi, Mário Chovanec, Ján Hodál, Jozef Svoboda, Karlíkovci, Miroslava Kozicová, Tomáš Marták, Sima Gavendová.

FOTOGRAFIE Z AKCIE TU


Nedeľa v múzeu Bošáckej doliny  - Čie sú hody? Naše hody!

Keď sme sa už dopracovali do múzea nedá nespomenúť, že naše múzeum dostalo nádherný hodový darček v podobe krásnej novej fasády a elektriky. Veľká vďaka patrí chalanom –maliarom, a samozrejme nášmu skvelému  elektrikárskemu tandemu  Daniel Gelo a Miroslav Pöštenyi ml. Ďakujeme.

Bosacke_hody_2012_016Náš gazdovský dvor bol už od rána plný života. Kúrilo sa v peci, šúpala sa cibuľa, krájali zemiaky, pripravovalo sa posedenie, priestor pre remeselníkov, vystúpenia ... Množstvo drobnej práce, ktorú sme zvládli vďaka všetkým pracovitým a usilovným ľuďom.Príprava guláša zaberie hodiny a hodiny... za jeho uvarenie ďakujeme gulášmajstrovi Jánovi ,,Cvernovi“ Helíkovi a jeho pomocníkom menovite: Braňo Vajda, Alica Juráčková, Rasťo Juráček, Tomáš Janega, Mária Figurová, Daniel Bradáč, Mário Chovanec.Tradičným jedlom v Bošáci boli v minulosti aj beneše. Za ich prípravu vďačíme Magduške Čačíkovej a Mirke Kozicovej, ktoré všetkým návštevníkom ukázali ako sa tento sladký pokrm pripravoval.Slivkové guľky už neodmysliteľne patria k bošáckym hodom. Bosacke_hody_2012_001Toho roku boli tiež výborné a len sa po nich ,,zaprášilo“. ,,Šúľal“ kto išiel okolo, no najviac Eva Adamaťová, Alica Juráčková, Veronika Vavrová, Zdenka Karlíková, Gabika Ečegi.V peci sa už po niekoľkýkrát piekol starým spôsobom domáci chlieb vďaka šikovnému pekárovi Borisovi Podhradskému a za pomoci Pekárne Moravské Lieskové.O občerstvenie  účinkujúcich a návštevníkov sa starala šikovná partia z nášho výčapu v zložení: Marek Brezovák, Mirka Matejíková, Rasťo Korytár, Veronika Vavrová, Mária Žáčiková, Žofia Hrančová so sestrou. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za pomoc.

Remeselný jarmok bol i tento krát veľmi pestrý, každý si mohol nájsť medzi výrobcami čo ho zaujímalo a bolo jeho srdcu blízke. Hrnčiarka, krosnárka, kováč, výšivkárky, paličkárky, košíkar, rezbár, píšťalkár .... tí všetci a ďalší predvádzali svoje umenie v tradičných remeslách našich predkov. Medzi nimi nechýbala Katka Jakubíková s krásnymi medovníkmi a Inka Pöštenyi, ktorá predávala drevené výrobky od Papalovcov. Bosacke_hody_2012_014O ich pohodlie sa starali Zuzka Kusendová a Ján Wittkay.Pri dobrovoľnom vstupnom a v našom informačnom stánku boli pre Vás Tomáš Marták, Patrícia Denková a Sima Gavendová. Na chod kultúrneho programu dohliadal a so súbormi spolupracoval Janko Karlík.Pre deti sme i tu pripravili zábavu vo forme skákacieho hradu a trampolíny, ktoré boli umiestnené v areáli Bošáckej pálenice, ďakujeme. Pre deti i dospelých tu bola však ešte jedna atrakcia, možnosť odviesť sa zadarmo na konskom záprahu, za čo veľmi ďakujeme Vojtovi Vráblikovi z Lopeníka.Samotný kultúrny program bol veľmi pestrý.

DSCF5465Folklórne tradície, piesne, tance a muziku tento krát prezentovali : FS Nezábudky z Drietomy, FS Dúbrava z Březovej, FS Kolovrátok z Melčíc Lieskového a cimbalová muzika Turanček zo Starej Turej. Za nádherný program im veľmi ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.Celé podujatie ozvučil  náš dvorný zvukár Miroslav Pöštenyi, ďakujeme. Výborné koláče na pohostenie remeselníkov a účinkujúcich napiekla Danka Holičková.Za výpomoc v tej pravej chvíli patrí poďakovanie Vojtovi Potočnému.Za všestrannú pomoc počas celého víkendu patrí veľké ďakujem starostovi obce Danielovi Juráčkovi, Danielovi Bradáčovi, Táni Helíkovej a tiež Máriovi Chovancovi, ktorý nám ochotne so všetkým pomohol.V neposlednom rade ďakujeme za poskytnutý priestor rodine Šiveňovej a Miroslavovi Kaššovicovi. Bošáckej pálenici zároveň ďakujeme za poskytnutie nášho tradičného tekutého zlata – Bošáckej slivovice, na pohostenie počas celých hodov. Za pochopenie pri uzávierke cesty ďakujeme všetkým občanom.

FOTOGRAFIE Z AKCIE TU

Nedeľa na zelenom trávniku

Aj v hodovú nedeľu sa odohrali futbalové zápasy. Žiaci OŠK Bošáca nastúpili proti Selcu, zápas skončil  1-2. Muži OŠK Bošáca prehrali s tímom Chocholnej Velčíc 1-2. Ďakujeme za reprezentáciu našim futbalistom.Fotografie z celého víkendu  trpezlivo zhotovila Maťa Hulínková. Ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zdarnom priebehu nášho hodového programu.

Za finančnú podporu ďakujeme hlavnému partnerovi Nadácií SPP.

 Celý hodový program sme pripravovali vo viere, že budete s ním spokojní a každý si v ňom nájde to svoje, čo ho zaujme. Veríme, že podobný víkend zažijeme aj o rok pri bošáckych hodoch.

 

Za obec Bošáca Helíková Táňa

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby