stavanie_mjaMáj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. V minulosti bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou. Často sa Máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.

mj2012
Neskôr pôvodný význam Májov upadol do zabudnutia, ale zvyk stavať ich existuje dodnes. Na Slovensku napríklad Máje stavajú ako okresané a ovenčené stromy mládenci pred 1. májom pred tie domy, kde je vydaja súca dievka - ich milá, inokedy sa stavia len jeden ústredný Máj pre obec a podobne.

Aj u nás v Bošáci sme postavili i toho roku krásny Máj, spojením starého a nového spôsobu. Chlapcov s rebríkmi istila technika – kvôli bezpečnosti. Zahrala dychová hudba  Bošáčanka, nám dospelým na počúvanie, deti si s radosťou  zatancovali. Na námestí sa stretli všetky generácie občanov, podebatili si a tí starší pospomínali na svoju mladosť, keď bolo po Bošáci veru Májov skoro na každom kroku. Veď každá dievka chcela mať od svojho milého krásny Máj. Táto tradícia sa pomaly vytráca, no ,,obecný Máj“ je tradičným vítaním jari v našej obci. FOTO zo stavania mája TU