Výstava „Z bošáckych záhrad a sadov"

Vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu záhradu 2014

besedaJesenné obdobie je charakteristické pestrofarebným lístím na stromoch v prírode, ale aj pestrou paletou produktov zo záhrady, ktoré dopestovali záhradkári počas celého roka.

Príležitosťou pozrieť si takéto produkty a pochváliť sa svojou úrodou bola aj výstava ovocia a zeleniny pod názvom „Z bošáckych záhrad a sadov", ktorú usporiadala Obec Bošáca v spolupráci s miestnou ZO SZZ v dňoch 12.-13.10.2014 v kultúrnom dome. 50 miestnych záhradkárov prezentovalo množstvo zaujímavých druhov a odrôd zeleniny, ovocia a kvetov. Okrem toho sa prezentovali aj žiaci z materskej školy v Bošáci svojimi pestrými nápadmi, kde ukázali svoju šikovnosť a umenie pretvoriť spolu s rodičmi ovocie, zeleninu a kvety do krásnych výtvorov. Súčasťou výstavy bola aj zaujímavá prednáška Prof. Ing. Ivana Hričovského, DrSc. Následná poradňa o pestovaní a starostlivosti o záhradu mala medzi občanmi veľký úspech.

porotaNa výstave boli porotou na čele s Prof. Ing. Ivanom Hričovským, DrSc. vyhodnotené najzaujímavejšie produkty. Ocenené boli najväčšia a najzaujímavejšia mrkva(pestovateľka Baginová Gabriela), paprika( pestovateľ rod. Beňovičová), cesnak(pestovateľ Kraisel ján), najkrajšie jablká(pestovateľ Struhár Jozef, Ing. Ivan Juráček), mišpule(pestovateľ Peter Katrinec), najťažšia tekvica(pestovateľ rod. Pöstenyi), krásny rozmarín(pestovateľ rod. Krivá) ale aj pestrosť a aranžovanie vystavovaných produktov.
vyhodnotenie súťažeNa výstave boli prezentované aj výsledky Súťaže o najkrajšiu záhradu 2014 v šiestich kategóriách, ktorú vyhlásila Obec Bošáca, ako motiváciu pre obyvateľov v starostlivosti o svoje okolie. Ocenení boli vždy 3 majitelia záhrad v kategóriách: Záhrada ako celok(p. Anna Gavalcová, rod. Horečná, rod. Mikušková), Okrasné dreviny v záhrade(p. Tatiana Ochodnická, p. Marta Turánková a p. Emília Šenkarčinová), Nápady v záhrade(p. Alenka Hodulíková, rod. Matejíková, rod Fürstenová), Najkrajšie jazierko(rod. Vrbová, p. Anna Morongová, p. Eva Fraňová), Najkrajšia predzáhradka(rod. Baginová, rod. Kaššovicová, p. Mariana Kubíčková), a Najkrajší balkón/okno(p. Dana Kaššovicová, p. Alena Jurčáková, p. Daniela Záhorová). Ďalej boli udelené aj špeciálne ceny poroty p. Mariánovi Uríkovi, p. Márii Dzurákovej a p. Vlaste Geržovej.
Obec Bošáca bola vždy známa vďaka tradícii ovocinárstva. Usporiadaním podobných výstav a podujatí chce získať pre túto oblasť záujmu aj mladú generáciu. Zaväzuje ju k tomu aj ocenenie Dedina ako záhrada, ktoré získala v súťaži Dedina roka 2013 „za inšpirujúce a starostlivé využívanie prírodných zdrojov a zachovávanie charakteristického vzhľadu krajiny". Fotografie z výstavy tu