A+ A A-

Mladenci v akciiOzveny Veľkonočných tradícií 2011 zo dňa 24.4.2011 v Muzeu Bošáckej doliny. 

Múzeum Bošáckej doliny ,, žilo“ na Veľkonočnú nedeľu tradíciami a zvykmi Veľkej noci  v podaní dedinskej folklórnej skupiny Parta pod vedením Janka Karlíka.

Úvod programu patril ,,sviatku Jura“, samozrejme s typickými piesňami, ktoré v minulosti spievala mládež pri pálení ,,Jurských ohňov“.

Nasledovali zvyklosti a povery spájané s každým dňom od Kvetnej nedele, cez Zelený štvrtok, Veľký piatok, Bielu sobotu, Veľkonočnú nedeľu až po ,,šibačkový“ Veľkonočný pondelok.

Návštevníci mali možnosť vidieť  maľovanie vajíčok, pletenie korbáčov, tradičnú dedinskú šibačku a oblievačku a  ľudové tance v bošáckych krojoch.

V hospodárskej časti múzea sa ukrývali zvieratká, ktoré zapožičali chovatelia z Bošáce a Zem. Podhradia. V maštali so zvončekom na krku čakalo na deti teliatko Mimo, v druhej menšej maštaľke dve maličké kozliatka a jahniatka. V kuríne neúnavne dával o sebe vedieť kohút so sliepočkami, čím sa podieľali na spestrení programu. Na trávniku svoje ,,deti“ –kačiatka, hrdo strážila kačica, hneď vedľa voňavé seno chrumkali zajačikovia a malé kuriatka sa pokúšali vyletieť zo svojej ohrádky.

Na záver na všetkých, ktorí toto kultúrne podujatie navštívili čakali koláče a štamperlík pálenky.

Aj keď dnes už na čary a povery neveríme, radi sa vraciame a mnohé zvyklosti a tradície ešte na Veľkú noc každoročne robievame. Prichádza k nám do našich domovov radosť, pohoda a úsmev na tvári, ktorý počas veľkonočných sviatkov nesmie nikde chýbať.

Ďakujeme veľmi pekne všetkým, ktorí sa podielali, prispeli k usporiadaniu tejto akcie, chovateľom, učinkujúcim a tiež návštevníkom. Tešíme sa o rok.

T.H.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby