A+ A A-

KLUBOVÁ - CELOŠTÁTNA VÝSTAVA ANDULIEKandulky

KD Bošáca - 23. júl 2011

Prírodným domovom andulky – papagájca vlnkovaného je krásna a vzdialená Austrália.S postupujúcim časom sa dostala aj na starý kontinent a udomácnila sa nielen v zoologických záhradách ale najmä vo voliérach a klietkach domácich chovateľov.

Po prvý krát boli andulky vystavené už v roku 1850 vo výstavnej hale v Londýne, neskôr po celom Anglicku a Európe. Vytvorenie Klubu papagájcov vlnkovatých v Anglicku v roku 1925 bolo začiatkom prvých dôležitých špeciálnych výstav a vyšľachtenie nových farebných mutantov. Pre neustály záujem o výstavné kusy anduliek aj na území bývalého Československa vznikol v polovici 60. rokov v Prahe Klub chovateľov výstavných anduliek a v roku 1967 bolo do krajiny privezených prvých 40 výstavných anduliek.
Po rozšírení chovu a získaní dostatočných skúseností vznikol 29.4.1978 Klub chovateľov výstavných anduliek na Slovensku zo sídlom v Bratislave.
V mnohých krajinách sa v súčasnosti konajú národné výstavy, a následne svetový šampionát vo výstavných andulkách. Na Slovensku takéto výstavy každoročne poriada Klub chovateľov výstavných anduliek so sídlom v Bratislave v spolupráci so ZO SZCH Bošáca. Už niekoľko rokov sa konajú výlučne v kultúrnom dome v Bošáci.
,,Andulkári" z Českej republiky, Maďarska, Poľska či Rakúska a celého Slovenska každoročne dvakrát merajú cestu do našej obce, aby si zasúťažili a stretli sa s ľuďmi, ktorých spája rovnaká záľuba. Ako hovoria, cítia sa u nás výborne. A my sme zasa radi, že si za miesto Celoštátnej klubovej výstavy výstavných anduliek vybrali práve Bošácu.
V súčasnosti klub združuje cez päťdesiat milovníkov výstavných anduliek zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Klub úspešne vedie prezident pán Kubíček Pavol za výdatnej pomoci celého výboru. Počas roka usporiada dve výstavy a to vždy koncom júla výstavu mláďat a v mesiaci november výstavu dospelých jedincov.
Medzi členov klubu a pravidelných návštevníkov patria také zvučné mená ako Ladislav Groda z Opavy – mnohonásobný majster sveta vo výstavných andulkách a veľmi úspešný chovatelia p. Gyerko Tibor z Budapešti, Lukovič František z Novej Dedinky, Řejha Jiří z Benešova, Kubíček Pavol zo Senca či Švehla Lubomír z Bratislavy ...
Výstavné andulky v Bošáci posudzujú odborníci , ktorí sú vo svete papagájcov veľmi uznávaní. Za posledné roky sa tu vystriedali posudzovatelia Eben Karl z Rakúska, Habrcetl Milan z Kladna a Groda Ladislav z Opavy.

Toho roku opäť očakávame, že do našej obce zavítajú chovatelia a posudzovatelia svetového mena a bude nám cťou ich privítať zasa v našej Bošáci.

Všetkých Vás srdečne pozývajú organizátori a vystavovatelia.

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby